TIP DİL SINAVI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ BURADA

Posted HEAD ENGLISH tarafından gönderildi Haberler     Yorumlar Yorum Yok!
Ağu
25

TUS VE DUS İÇİN GEREKLİ OLAN YABANCI DİL YETERLİLİĞİNE İLİŞKİN SON GELİŞMELER

 

Bilindiği gibi TUS adayları yabancı dil sınavında çok zorlanıyordu ve adaylar bu konudaki sıkıntılarını sıklıkla dile getiriyordu. Uzun zamandır çözüm bekleyen doktorlara müjde Sağlık Bakanlığından geldi.

Tıp, Diş Hekimliği ya da Sağlık Bilimi ile ilgili fakültelerinde öğrenci olanlar, uzmanlık eğitimine devam edenler ve mezun ya da mezun olacak durumda olan kişiler için ÖSYM’nin zor sınavına Sağlık Bakanlığından alternatif sınav çözümü geldi!

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavında yapılan düzenlemeyle adayların en fazla zorlandığı yabancı dil sınavı YDS’ye alternatif olarak TÖMER’in yapacağı Tıp Dil Sınavına da girebilecekler;

Nisan ayında yapılan yönetmelik değişikliği ile Tıp’ta ve Diş hekimliğinde Uzmanlık eğitimi sınavlarında Yabancı dil sınavıyla ilgili yönetmelikte düzenleme yapılmıştı. Buna göre yabancı dil sınavı ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecek (YDS) ancak Bakanlık uygun görürse bu sınavı kendisi yapabilecek ya da başka bir kuruma da yaptırabileceği bilgisi duyurulmuştu.

Beklenen sonuç oldu ve Yabancı dil yeterliliği için Sağlık Bakanlığı, Ankara üniversitesi TÖMER’e Tus ve Dus için yeni bir dil sınavı yaptırılacak. Yapılacak yeni sınavın ÖSYM’nin düzenlediği YDS gibi zor olmaması ve eskiden yapılan ÜDS Sağlık Bilimleri içeriğine yakın bir sınav olması bekleniliyor. Bu sınavdan en az 50 puan alma şartı aranacak ve bu şekilde doktorlar ve diş hekimleri Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavında yabancı dil muafiyeti olacak ve tercih işlemlerini yapacaklar.

Başvuru Tarihleri: 02 TEMMUZ– 16 TEMMUZ 2014 da http://tipdil.ankara.edu.tr/ adresinden yapılacak TIPDİL sınavı, 31 AĞUSTOS 2014 SAAT: 10.00 da başlayacak ve 12.30 da sona erecek

 

KİMLER TIPDİL SINAVINA GİREBİLECEK?

 

TIPDİL sınavına Tıp, Diş Hekimliği ya da Sağlık Bilimi ile ilgili fakültelerinde öğrenci olanlar, uzmanlık eğitimine devam edenler ve mezun ya da mezun olacak durumda olan kişiler girebilecekler.

 

TIPDİL SINAVINDAN ALINAN NOT NEREDE GEÇERLİDİR?

“Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, meslekî bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır. Yabancı dil koşulunun sağlanması için TIPDİL Sınavından 100 üzerinden en az 50 puan alınması gerekir. TIPDİL Sınav sonucu, sadece TUS ve DUS için gerekli olan yabancı dil yeterliliği için kullanılacaktır. Diğer akademik çalışmalar için gerekli olan dil yeterliliği için kullanılamaz.

TIP DİL SINAVI SÜRESİ KAÇ DAKİKADIR

Sınav süresi 150 (YÜZ ELLİ) dakikadır. Sınav 10.00’da başlayacak ve 12.30’da bitecektir.

TIP DİL SINAVI ÜCRETİ NEDİR

 

Sınav ücreti 40 (KIRK) liradır.

TIP DİL SINAVI KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR?

Sınavda 80 (seksen) soru bulunmaktadır.

TIP DİL SINAVI KAÇ YIL YETERLİ OLACAKTIR?

Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında ise meslekî bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır.

TIP DİL SINAVI HANGİ DİLLERDE YAPILACAKTIR?

Sınav; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacaktır. Adaylar bir dönemde, yalnız bir yabancı dilden sınava girebileceklerdir.

TIP DİL SINAVINA NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Adaylar başvurularını yalnızca www.tipdil.ankara.edu.tr internet adresinden yapabilieceklerdir.

Adaylar sınav başvurusu yapabilmek için “REFERANS NUMARASI AL” linkinden aldıkları referans kodu ile sınav giriş ücretini (40 lira) Ziraat Bankasının internet bankacılığından veya şubelerinden ya da diğer bankalardan EFT yoluyla yatırabileceklerdir. Sınav giriş ücreti kesinlikle bankomatlardan yatırılmamalıdır.

Sınav ücreti yatırılırken, dekontun açıklama kısmına sırasıyla “+” ile başlayan referans kodu, ad-soyadı yazılmalıdır.

Örneğin: + ZQ7BF3 ALİ DENİZ

Referans numarası, ad ve soyadı bilgileri eksik, hatalı ya da yanlış sırada yazılmış dekontlarla başvuru işlemi yapılamayacağından bilgilerin doğru yazıldığından emin olunuz.

Banka bilgileri başvuru sistemine günde iki kez girilebildiğinden, adaylar sınav giriş ücretini yatırdıktan sonra (örneğin; sabah giriş ücretini yatırdıysanız, başvuru o gün saat 15:00 den sonra, öğle sonrası başvurduysanız, saat 17:00 den sonra) internet adresinden sınav başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru tamamlanırken “BİLGİLERİMİ KONTROL ETMEK İSTİYORUM” linkine tıklayarak, bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “BİLGİLERİM DOĞRUDUR BAŞVURU İŞLEMİNİ TAMAMLA” butonundan başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SINAV ÜCRETİNİ HANGİ BANKAYA YATIRABİLİRİM

BANKA ADI : ZİRAAT BANKASI

ŞUBE ADI : BAKANLIKLAR KAMU GİRİŞİMCİ

ŞUBE KODU : 2532

HESAP NO : 7064098-5027

HESAP SAHİBİ : ANKARA ÜNİVERSİTESİ DÖNER SERMAYE İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

IBAN NO : TR380001002532070640985027

ga('create', 'UA-38754786-2', 'headenglish.com'); ga('send', 'pageview');