Bursluluk Sınavı Öğrenci Girişi
Öğrenci Girişi
Çağrı Merkezi
+90 541 231 3838 +90 342 231 3838
Head English – Yabancı Dil Okulları - Gaziantep

İngiltere Aile Birleşimi 

 

IELTS LIFE SKILLS & IDP IELTS

Birleşik Krallık çeşitli sebeplerle İngiltere’ye gitmek için vize başvurusunda bulunan adaylara yönelik uyguladığı dil sınavlarını, Secure English Language Tests (SELT) ile yeniden düzenlediğini ve uygulanma şeklinde önemli değişikliklere gidildiğini duyurdu.

Tüm dünyada en çok kabul gören İngilizce testi IELTS, 6 Nisan 2015 tarihi itibariyle, tüm İngiltere vize başvurularında, başvuru sahiplerinin İngilizce düzeyini kanıtlamak için kullanılmaya başlandı.

Yapılan yeni düzenleme ile Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik başvurusu için IELTS sınavına girmek isteyen adaylar, sınava yalnızca UKVI biriminin onayladığı bir IELTS sınav merkezinde (British Council ya da IDP: IELTS Türkiye)girebilecekler ve yeni sınav, IELTS Life skills ya da IDP IELTS, konuşma ve dinleme becerilerinin Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesinde (CEFR) A1 ve B1 seviyesinde olduğunu belgelemek isteyen adaylara yönelik olacaktır.

IELTS Life Skills, IELTS Sınav Ortakları olan British Council, IDP: IELTS Avustralya ve Cambridge English Language Assessment tarafından sunulan yeni bir İngilizce dil sınavıdır. Her iki sınavın da içeriği aynı olup sadece uygulayıcılar bakımından farklılık göstermektedir.

 

IELTS Life Skills A1

Bu sınav, Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik başvurusunda gerekli olan konuşma ve dinleme becerilerinin Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesinde (CEFR) A1 seviyesinde olduğunu belgelemek isteyen ailelere yöneliktir. Bu sınav bazı vize kategorileri de dahil olmak üzere özellikle “Aile Birleşimi” vizesi almak isteyenler için uygundur.

 • Sınav, (Speaking & Listening) Konuşma ve Dinleme bölümlerinden oluşur.
 • IELTS Life SkillsA1 sınavında, adaylar geçmiş kabul edilmek için her iki bölümden de geçmiş olmalıdır. Sınav sonrasında normalde 7 gün içinde gelen sonuç belgesinde herhangi bir puan yazılı olmayacak, bunun yerine PASS ya da BELOW PASS yazılı olacaktır.

 

IELTS Life Skills B1

Bu sınav, Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik başvurusunda gerekli olan konuşma ve dinleme becerilerinin Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesinde (CEFR) B1 seviyesinde olduğunu belgeleyerek vatandaşlık ve yerleşim vizesi almak isteyenlere yöneliktir.

 • Sınav, (Speaking & Listening) Konuşma ve Dinleme bölümlerinden oluşur.
 • IELTS Life Skills B1sınavında, adaylar geçmiş kabul edilmek için her iki bölümden de geçmiş olmalıdır. Sınav sonrasında normalde 7 gün içinde gelen sonuç belgesinde herhangi bir puan yazılı olmayacak, bunun yerine PASS ya da BELOW PASS yazılı olacaktır.

 

SINAV İÇERİĞİ


IELTS Life Skills A1 sınavı kapsamında olan konular genellikle öğrencinin basit düzeyde iletişim kurma becerilerini test etmeye yönelik “Kişisel Detaylar ve TecrübelerAile ve Arkadaşlar, Alışveriş, İş, Sağlık, Hobi ve alışkanlıklar, Günlük aktiviteler, Eğitim, Ulaşım, Konaklama, Hava gibi temaları içermektedir. Sınav salonunda Examiner ve 2 aday bulunur.

Sınav süresince:

 • Konuşma(Speaking) bölümünde, Examiner önce adaylara kişisel bilgilerini almak için sorular sorar
 • Her bir adaya birer konu verilir ve konu dâhilinde diğer adaya sorular sorması istenir,
 • Dinleme(Listening) bölümünde ise, adaylara 2 kısa ses kaydı dinletilir ve ardından bazı sorulara cevap vermeleri istenir,
 • Sınavın son bölümünde ise adaylardan daha önce dinlemiş oldukları konuya ilişkin verilecek bir konu hakkında kendi aralarında konuşmaları istenir.

Tüm sınav en çok 18 dakika sürer. Sınavda başarılı olunması halinde aday 2 yıl geçerli olan belgeyi almaya hak kazanır.

IELTS Life Skills B1 sınavı kapsamında olan konular genellikle öğrencinin etkin iletişim kurma becerilerini test etmeye yönelik “İş, Okul, Tecrübeler, Geçmiş aktiviteler, Eğitim, Hayaller, Planlar, Seyahat, Konaklama, Sağlık ve Vücut Bakımı, Çevre, Yiyecek-İçecek gibi temaları içermektedir. Sınav salonunda Examiner ve 2 aday bulunur. Sınav süresince:

 • Konuşma(Speaking) bölümünde, Examiner önce adaylara kişisel bilgilerini almak için sorular sorar,
 • Examiner, her bir adaya birer konu verir ve konu dâhilinde diğer adaya sorular sormasını ister,
 • Examiner her adaya birer konu vererek 1,5 dakika süresince verilen konuda konuşmasını ister, konuşma esnasında diğer öğrenci 3 soru hazırlamak ve konuşma bittiğinde diğer adaya sormak zorundadır.
 • Dinleme(Listening) bölümünde ise, adaylara 2 kısa ses kaydı dinletilir ve ardından bazı sorulara cevap vermeleri istenir,
 • Sınavın son bölümünde ise adaylardan daha önce dinlemiş oldukları konuya ilişkin verilecek bir konu hakkında kendi aralarında konuşmaları istenir.

Tüm sınav en çok 22 dakika sürer. Sınavda başarılı olunması halinde, aday 2 yıl geçerli olan belgeyi almaya hak kazanır.

İngiltere aile birleşimi sınav programımız 2 ay süresince Haftada 3 gün günde 3 saat toplamda 72 saat olarak planlanmıştır.